התעוררות  

יצירה מוסיקלית  

הזמנה למסע אל נופי הנפש   

2013-05-20 16.36.55.jpg

היצירה הזו הינה חלק ראשון במסע מוסיקלי - תודעתי אשר מזמין אל מסע בתוך נופי הנפש.  הקטעים נולדו כביטוי למסע האישי שלי לאורך השנים והם מונגשים כאן כהזמנה בשבילך להתבונן במסע הפנימי שלך. שמות הקטעים נותנים השראה להתבוננות וחקירה ומתארים את תהליך המסע. מומלץ מאוד להאזין לכל הקטעים בסדרם כיצירה אחת, בתנאים תומכים ולא כמוסיקת רקע.

 

המוסיקה מחלחלת דרך התודעה, הלב, הנפש והגוף ומזמינה את ההוויה השלמה למדיטציה, לתנועה, ליצירת אומנות, לקול או לכל כלי ביטוי והשתלבות אחרים אשר מגיחים מתוככם. בבקשה השתמשו במוסיקה גם ליצירת מרחבים חברתיים ותרבותיים אשר תומכים בהזמנה הזו...

היצירה הזו נרקמה במשך שבע שנים מתוך החיים בשולי החברה בהרי הגליל. היא נוצרה בתהליך איטי וביתי, תוך שימוש באמצעים וכלים בסיסיים ופשוטים ומתוך נביעה פנימית אותנטית וכנה, ללא מחשבה הלחנתית, עיבודים מתוחכמים ותקציבים לנגנים והפקות. בעצם כך, היא מהווה סוג של "אנטיתזה" לרוח הדומיננטית של תקופתינו. מיכל ללוש, הצלנית אשר מנגנת באלבום, קראה לזה: "וואבי סאבי" - על שם אומנות הזן היפנית. אני נבוך וגאה לשתף כאן, שמעולם לא למדתי גיטרה ושהלחנים הללו מעולם לא "הולחנו" בתהליך מחשבתי אלא נבעו מתוך עומקי נשמתי לאור נסיבות חיי. כך, לאורך השנים, הקלטתי אין ספור סקיצות "בזמן אמת" ובנסיבות שונות ומשונות על מכשיר Zoom H1 ועל Cubase במחשב נייד זול. 

בחורף 2018, בגיל 42,  עברתי משבר אישי מטלטל וקשה אשר לקח אותי עמוק אל תהומות הנפש. עברתי "לילה אפל של הנשמה". בתוך אותה תקופה, בשיא החורף, האזנתי לאלבום "לשונות של אש" של אביתר בנאי. ידי כתבה ביומני את הטקסטים של חלק מהשירים בזמן ששמעתי אותם - והרגשתי כאילו אני כותב את הטקסטים הללו מתוכי וקולו של אביתר הוא קול הנובע מתוך נפשי. בזמן הדמעות והכאב אחזה ידי בגיטרה אשר הזנחתי באותה השנה והתחלתי לנגן ולשיר את המוסיקה שלי. נרגש, נכנסתי לתיקיות המחשב והתחלתי "לעשות סדר" בעשרות ההקלטות אשר היו קבורות ומבולגנות. ככה התחיל תהליך מעצים ומרפא של כמעט שנה בה ארגנתי, ערכתי, הקלטתי תוספות ותיקונים, ועשיתי מיקסים לעשרים קטעים נבחרים אשר מתוכם יצרתי את "התעוררות". עשרת הקטעים הראשונים הושלמו בקיץ 2018 ויוצאים לאור בראש השנה. עשרת הקטעים הנוספים יושלמו במהלך 2019. 

 

המוסיקה הזו, אישית ככל שתהיה, מתחברת לעולם החוויות של כל אדם ואדם, ועל כן הינה גם "לא אישית" במהותה. היא מהווה תגובה אישית-לא אישית לאתגרי ותעצומות הנפש בתקופה שלנו, ומאפשרת ליצירת מרחב תודעתי פורה ומפרה.

 

המוסיקה הזו מחוברת לנופי הגליל ונובעת מתוך החיבור אליהם ולמורשתם: הרי הגליל העליון, קדיתא, נחל עמוד ומעיינות מירון, נחל כזיב, הר מירון, חופי שמורת אכזיב ובצת, וואדי יחיעם ועוד. כמוסיקאי, פילוסוף ואקולוג אינטגראלי, אני מחבר בין העולמות... בין החוץ והפנים, בין ההשראה והחיבור ליופי האין סופי של הנופים הללו לבין הכאב והאבל על זיהומם והריסתם. הוספתי הקלטות של רחשים מחלק מהמקומות הללו כדרך להמחיש את עוצמתם בהקשר המוסיקלי. 

 

 

 

 

אני רוצה להודות לנופים, לבתים, לאנשים, לתמיכה ולהשראה אשר עזרו לי ליצור ולהנגיש את המוסיקה הזו: 

קהילת קדיתא - אשר שם חייתי במשך קרוב לשבע שנים ושם זכיתי להכיר וליצור יחד עם אנשים יקרים:  אוריה וטיטלי צור, מאיטרי, מורן קנר, כרמית אחישחר, נאיה ברט, אורי שפי, יפעת גרנט ודנה יוסף אשר כולם היוו חלק משמעותי ביצירה הזו. 

 

 

 

 

 

 

 

 

מיכל ללוש ומלאיה על ההקלטות והגוונים המיוחדים שהוספתן ליצירה הזו. 

אייל אפשטיין - "המאסטר" אשר עזר לי לקחת הקלטות באיכות ירודה ולהפוך אותן "לפנינים". תודה על שעות ארוכות מול המחשב, דרך תיסכולים ותעופות...

עוד דרך ארוכה לפנינו להשלים את חלק ב. 

אני רוצה לציין כמה יוצרים אשר השפיעו במיוחד על התהוות המוסיקה הזו:

הרכב "נגווה" Nagwa של עומר גונן האלה ושלמה עוז אותם שמעתי לראשונה בקפה כליל לפני כעשור. יצירתם היוותה עוגן, מצפן ומגדלור מוסיקלי לאורך כל שנות היצירה שלי. אלבומיו האישיים של עומר המשיכו מבחינתי את נביעת ההשראה אשר מזינה אותי.  

אביתר בנאי אשר מהווה עבורי קול אותנטי, עמוק ונוגע תמיד, ובעיקר ככל שאני מתבגר ומפנים יותר את מילותיו. 

אורן לביא, אשר אלבומו הראשון נתן לי השראה שעדיין ניתן ליצור לבד מוסיקה מיוחדת ועמוקה..

ישי אפטרמן, הפרקשניסט בן כליל, אשר הפתיע לאחרונה עם היצירות האישיות הנוגעות והמרגשות שלו. 

מוש זהבי ועדו אופיר אשר הנגישו את האלבום "כיסופים" על בסיס ספר השירים "כה אמר". מבחינתי זו אחת היצירות המילוליות והמוסיקליות הגאוניות והחשובות של כל הזמנים.  

אני רוצה להקדיש את היצירה הזו לאנשים היקרים בחיי: סבי זכרונו לברכה, שמואל, אדם אמיץ לב ואוהב אשר התמיר בחייו את תהומות הגיהנום לחיים ולאהבה. ולבנותי היקרות נטע ואור ים, אשר בעצם הווייתן מראות את כוחות האבולוציה, ההתחדשות והאהבה בפעולה.

 

חלק ב של היצירה הזו הוקלט ונימצא בשלבי עריכה וסיום. כל רכישה של חלק א תעזור לנו לסיימו ולהנגישו כאן עבורכם. 

מאחל להאזנה נעימה, השראה וחיבור.

תודה רבה,

גלעד   

מורן וגלעד.jpg
IMG-20180812-WA0002.jpg